خانه / دسته‌بندی نشده / شروع به کار سایت علوم داده ها

شروع به کار سایت علوم داده ها

به نام خدا.

سلام.

این اولین پست و به نوعی شروع جدی کار ما در سایت علم داده هاست. هدف این سایت تبدیل شدن به منبع و مخزنی از مطالب مرتبط با حوزه ی «علم داده ها» یا «علوم داده ها» یا «دانش داده ها» است که همگی می توانند ترجمه هایی از عبارت Data Science باشند. نام سایت ما یعنی BigMine هم ترکیبی از دو عبارت Big Data و Data Mining است. برای عبارت اول تا پیش از ارائه ی عبارتِ معادل توسط فرهنگستان زبان و ادب فارسی، معادل های زیادی ذکر می شد. عبارت هایی مانند بزرگ داده ها، کلان داده ها، داده های عظیم، داده های حجیم و داده های انبوه برخی از معادل های ذکر شده برای این عبارت در زبان فارسی هستند. اما معادل رسمی عبارت Big Data که توسط فرهنگستان پیشنهاد شده است عبارت «مه داده ها» می باشد. عبارت «مه داده ها» احتمالا شما را یاد عبارت «مه بانگ» که معادل فارسی عبارت Big Bang است می اندازد. واژه ی «مه» در زبان فارسی در گذشته به معنی بزرگ بوده است. احتمالا از مناجات های خواجه عبدالله انصاری هم به خاطر دارید آنجا که می فرماید : «الهی ما را آن ده که آن به و مگذار ما را به که و مه» که واژه ی «مه» در این جمله به معنی بزرگ است و در مقابل «که» که به معنی کوچک است آمده.

علوم داده ها

از بین واژه های پیشنهادی ما عبارت بزرگ داده ها را بیشتر می پسندیم و در جستارهای مختلف این سایت هم از آن در کنار واژه ی «مه داده ها» که از این به بعد معادل رسمی واژه ی Big Data است استفاده خواهیم کرد.

از آن جایی که این پست فعلا پستی است برای شروع کار، قصد نداریم خیلی وارد مباحث تخصصی شویم. در پست های آینده در مورد اینکه چرا حوزه ی Data Science یا علوم داده ها را برای این سایت انتخاب کردیم؟ و اینکه علوم داده ها چه جایگاهی در علوم کنونی و به خصوص علوم مهندسی دارد صحبت خواهیم کرد. همچنین در مورد اینکه چه مهارت هایی برای تبدیل شدن به یک Data Scientist (یا متخصص داده ها) مورد نیاز است و اینکه چگونه می توان این مهارت ها را آموخت بیشتر صحبت خواهیم کرد. مطالب آموزشی، ویدئوهای آموزشی، کتب تخصصی، معرفی سایت های مرتبط، کاربردهای عملی، زبان های برنامه نویسی، معرفی زیرساخت های مرتبط و هر چیزی که به نوعی به حوزه ی Data Science ربط داشته باشد مورد توجه ما خواهد بود.

با ما همراه باشید … . 

درباره ی songho

دانشجوی دکتری کامپیوتر گرایش نرم افزار دانشگاه آزاد کرمانشاه و علاقمند به مباحث مرتبط با برنامه نویسی توزیع شده، بزرگ داده ها و علوم داده ها، داده کاوی و یادگیری ماشین هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>